Dnia 16 listopada, od praktycznie 25 lat celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku podkreślać, że z brakiem akceptacji każdego dnia ma styczność bardzo dużo osób. Zwrócenie się z prośbą do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest pretekstem do tego, żeby znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Edukowanie, ale także tworzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu potęgowanie akceptacji oraz brak gnębienia osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwdziałania wszelkim pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.
Cała ta inicjatywa została wywołana poprzez coraz częściej pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Objawy braku aceptacji bywają naprawdę dotkliwe dla osób szykanowanych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają wspominać o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w odszukaniu głębszych motywów pojawiania się nietolerancji. Takie działania mają okazać się pomocne do tego, aby dowiedzieć się, czym faktycznie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też wykazać to, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Ma też kształcić, uczyć uznania różnorodności względem kultur, rozumienia innych ludzi, a także głównym celem takich działań jest umiejętności wysłuchiwania.
Jak w naszym kraju celebruje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili generalny apel, w którym okazują ogromne zrozumienie dla ofiar fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Solidarność dnia 16 listopada będzie podkreślana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
Tagi:
Zostaw komentarz